ŞİRİNCE’ DE NELER YAPILIR ?

şirince

ŞİRİNCE

Bugün sizlerle son zamanlarda adından çokça bahsedilen bir yerden bahsedeceğiz; Şirince. Şirince İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köy. Ününü hatırladığınız üzere 2012’de ki maya takvimine göre sözde kopacak olan kıyametten kazanmıştır. Tüm dünya yerle bir olurken nedense burasına hiçbir şey olmayacakmış. Bunun için hatırlarsanız zamanında birçok insan Şirince’ye akın etmişti. Şirince’de bu sebeple birdenbire adeta bir turizm cennetine dönmüştü. Şimdilerde o zaman ki kadar çok kişi bulunmasa da yine de Şirince gidilip görülmesi gereken çok güzel bir yerdir. Özellikle lezzetli yemeklerini tatmanız gerekir.

Şirince’ye varınca yapmanız gerekenlerin en başında şöyle sokakları turlamak geliyor. Muhteşem yapı ve güzellikteki sokakları ile isminin hakkını gerçekten veriyor bu köy. Ayrıca sokaklarda birbirinden ilginç dükkanlar görebilir, el emeği göz nuru yapılan ürünleri satan teyzelerle konuşabilir ve dilediğiniz her şeyi satın alabilirsiniz. Ayrıca köyün tamamını görebileceğiniz Hodri Meydan Kulesi’ni de ziyaret etmenizde fayda var.

Birbirinden lezzetli zeytinyağlı yemekleri tatma fırsatına da erişebileceğiniz Şirince’nin bildiğiniz üzere şarapları da meşhurdur. Birçok farklı meyveden yapılan şaraplardan da dilerseniz tadabilir, birçok meşhur yerden satın alım yapabilirsiniz. Mahzenleri gezerek tadım yapabilir, hoşunuza gittiyse satın alarak katkıda bulunabilirsiniz. Bölgenin en meşhur ve en eski mahzenlerinden birisi Aziz John Baptist Kilisesi’nin mahzenidir. Diğer mahzenlere biraz uzak olan bu mahzende istediğiniz türden bir şarabı tadabilirsiniz.

Hazır Aziz John Baptist Kilisesi’ne gelmişken burayı da görmeden gitmek olmaz. Bildiğiniz üzere İzmir dört bir yanı antik ve tarihi yapılar ile dolu bir şehrimiz. Yine Şirince’de de eski tarihlerden kalma yapılara sıklıkla rastlıyoruz. Aziz John Baptist Kilisesi de bu yapılardan birisi. Tarihi tam olarak bilinmese de 1805’te restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. Ayrıca ziyarete açılalı çok kısa bir süre oldu, yani Şirince’ye ilk defa gidecek iseniz bu şansı da yakalamış olabilirsiniz.

Her yerin kendine has kahvesi vardır ama Şirince’nin kumda kahvesi bir başkadır. Adı üzerinde kumda kahve, sıcak kum üzerinde pişen kahveye verilen addır. Kahve ağır ağır pişer, bütün kokusu her bir yanı sarar, bir yudum aldığınız da ise ne yorgunluk kalır ne de dert. Bu sebeple eğer Şirince’ye gittiyseniz kumda kahve içmeden geri dönmeyin derim. Ayrıca bir sürü restoranda kumda kahve servis edilmektedir. ,

Şirince’ nin en önemli noktalarından birisi de Tiyatro Medresesi’ dir. Eğer sanata ve tiyatroya önem veriyorsanız özellikle yaz aylarında bir sürü konferans ve etkinliği bulabileceğiniz noktalardan birisidir Tiyatro Medresesi. Ayrıca yine aynı yerde bulunan Nesin Matematik Köyü’nü de görmeden Şirince’den ayrılmayın derim.

Sizlerde bu muhteşem etkinlikleri yapmak için otelinizi şimdiden otel ayarlama sitemizden alabilirsiniz. Hem antik ve tarihi yerleri gezmek hem muazzam sokaklarda dolaşmak hem güzel hem farklı denemek için Şirince’yi tercih edebilirsiniz.