Çeşme

çeşme

Çeşme

Nüfusu 2014 yılı itibarıyla 39.243 kişi olan Çeşme, İzmir ilinin 94 kilometre batısında yer alan bir ilçedir. Doğusunda Urla, Kuzeyinde Karaburun, Batı ve güneyinde ise Ege Denizi vardır. Deniz seviyesinden yüksekliği 5 metredir ve gemiciler tarafından küçük liman diye adlandırılmıştır. Küçük liman denilen bu yer, deniz kum güneş üçlüsünün birbiriyle kucaklaştığı yegane yerlerden birisidir.

Gezilecek yerler arasında Ilıca plajı, Çeşme Kalesi, Çeşme Altınkum Plajı, Delikli Koyu, Çeşme Müzesi, Aqua Toy City, Zio Beach Alaçatı, Flyinn Beach, Sara Beach, Ramo Beach, Tekke Plajı, Gemici Wine & Jam Shop, Erythrai Arkeolojik Ören Yeri, Rooms Beach gibi yerler yer alır. Çeşme bölgesinde bar ve kulüp olarak Babylon Aya Yorgi, Quente Beach Club, Çeşme Marina, Tektekçi Alaçatı, Paparazzi Beach Club, Fly-Inn Beach Club, Star Bar, Dusk Gece Kulübü, Tius Bar, Marrekech Beach Club, Barcode Bar, Sole Mare Beach Club, Seaside Club, Goz Lounge, Kapadokya Türkü Bar, Vinoggio Wine Bar, Pera Bar, Fondeep Bar, Grill Bar, Club 1111 gibi seçenekler vardır. Boyalık Beach Hotel & Spa, Pırıl Hotel Thermal & Beauty Spa, Sisus Hotel, Koz Eren Otel, Kerman Otel, Çeşme Pırıl Otel ise konaklayabileceğiniz yerler arasındadır.

En önemli özellikleri içme suyu ve limanı olan Çeşme’nin adını denizcilerin su temin ettikleri çeşmelerden aldığı, ve antik çağda Cyssus adıyla anıldığı bilinmektedir. 1884 yılında yapılan Maraş Çeşmesi, 1738 yılında yaptırılmış Mehmet Kethuda Çeşmesi, 1837 yılından günümüze ulaşan Ahmetoğlu Hacı Memiş Ağa Çeşmesi, 1851 yılında yaptırılmış Hamaoğlu veya Hafize Rabia Hatun Çeşmesi, 1800 yılında yaptırılmış Şerif Ağazade Seyyidi Hasan Ağa Ailesi Hacı Salihe çeşmesi gibi çeşmeler buradaki önemli çeşmelerdendir.