Didim

didim

Didim

Eski ismi Yenihisar olan Didim; bir yarımada şeklindedir. Doğuda Muğla il sınırı, Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmıştır. Aydın’ın turistik ilçesidir.

Gezmek istiyorsanız Altınkum, Apollon Tapınağı, Tavşan Burnu Tabiat Parkı, Didim Aquapark, Sağtur Plajı gibi seçeneklere göz atabilirsiniz. Konaklayacak bir yer arıyorsanız Temple Miletos Spa Hotel, Temple Class Hotel, Didim Beach Resort, Pamukkale Otel, Safi Hotel, Markizet Otel gibi seçeneklerden kendinize uygun olanlara bakabilirsiniz.

Didim 1991 yılında ilçe olmuştur ve yüzölçümü 300 kilometrekare civarındadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yeronda-Yoran ismiyle anılmıştır. 1995 depreminden sonra önceden halk dilinde Hisar olarak adlandırılan Yoran, afet evlerine taşınıldıktan sonra Yenihisar adını almıştır. Sonrasında ise isim benzerliği olmaması amaçlanarak Didymaion’dan gelen Didim kelimesi ile anılmaya başlamıştır. Altunkum plajının duyulması ile beraber çamlarla kaplı Altınkum’a büyük tur operatörlerinin turist getirmesi ile beraber turizme yönelik yatırımlar artmaya başlamıştır.