Manavgat

manavgat-şelale

manavgat-şelale-300x199 Manavgat

Manavgat

Antalya’nın en büyük 2. İlçesi olan Manavgat, 2283 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir. Manavgat 1220 yılında Selçuklu, 1472 yılında ise Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresine geçmiştir. Side yani Selimiye Köyü ve Selge yani Altınkaya Köyü kentlerinin milattan önce 6. Yüzyılda kuruldukları bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre bölgede palolitik çağdan zamanımıza kadar süren bir uygarlığın varlığı belirlenmiştir. Karataş-Semerhöyük’te yapılan kazılarda bronz çağına ait yeni bilgiler elde edilmiştir.

Manavgat’ta gezilecek en popüler yerler Antalya’ya 72 kilometre mesafede bulunan Manavgat Nehri, Bozyaka Mahallesi’nde bulunan Köprülü Kanyon, Pınarbaşı Mahallesi’nde bulunan Aktur Lunapark, Atatürk Anıtı, Manavgat Şelalesi, Apollo Tapınağı, Oymapınar Barajı, Seleukia (Lybre) Antik Kenti, Tyche tapınağı, Manavgat City Avm, Adventure Park Manavgat Oymapınar, Selge Antik Kenti, Manavgat Mosque gibi yerler bulunuyor. En popüler aquaparklar arasında ise Nashira Aquapark, Prima Hane Garden Aquapark, Water Planet Hotel ve Aquapark, Discovery Park gibi aquaparklar bulunuyor. Popüler barlar arasında Kiss Bar, Lighthouse Club Side, Harlem Bar, Hamlet Bar, Linda Bar gibi gece hayatını yaşayabileceğiniz barlar bulunuyor. Spa merkezlerine gitmek isterseniz tercihinizi Side Hamam, Keyf Welness Club, Delphin Hamam & Spa Welness Demirhan Hamam, Dynasty & Linda Spa Welness gibi yerlerden yana kullanabilirsiniz. Aynı şekilde günün yorgunluğunu üzerinizden atabilecek bir otel arıyorsanız River Boutique Hotel, Linda Resort Hotel, Side Royal Paradise gibi otellere göz atabilirsiniz.

Bugün ki Manavgat; Kuzeyde Toroslar, güneyde Akdeniz, doğuda Alara Çayı, batıda köprü çayı ile çevrilmiş olan Antik Pamfilya’nın doğu kısımlarıdır. Manavgat hakkındaki bilinenler 1964 yılına kadar bilimsel nitelikli kazı çalışmaları yapılamadığından kaynaklı efsanevi ihtimallerden öteye geçememiştir.