Marmaris


Marmaris-marina-300x188 Marmaris

Marmaris

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Marmaris, Türkiye’nin güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz’in kesiştiği noktada bir liman kentidir. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Marmaris, her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti kendisine çekmektedir.

Gökova Körfezinde Karadan “Mavi Yolculuk”
Gökova Körfezi, mavi yolculuğun en çok tercih edilen güzergahıdır. Bu güzergahın en keyifli koyları da Karacasöğüt ile Bördübet Koyu arasında uzanır. Bu koylar sırasıyla Karacasöğüt, Okluk Koyu (Cumhurbaşkanı Özal zamanında yapılan yazlık konutun bulunduğu koy girişi halka kapalıdır), İngiliz limanı, Löngöz, Yedi Adalar, Gücük Limanı ve Bördübet Koyu’dur. Bu koylar arasında irili ufaklı başka koylar da vardır ama ulaşım yoktur. Aracınızın altı alçak değilse ya da arazi aracınız varsa bu toprak yol boyunca ilerlemeyi deneyin. Marmaris’te jeep safari turları düzenleyen seyahat acentalarının güzergahlarından biri de bu koyları birbirine bağlayan toprak yoldur.
İngiliz limanı durak noktalarınızdan biridir ve kıyıya kadar inen çam ağaçlarının arasında saklanmış dünya güzeli bir koydur. Ünlü deniz gezgini Sadun Boro’ nun bu muhteşem doğal güzelliğin korunması için yazdıklarını orada okuyacaksınız.
İngiliz Limanı’nda teknelere servis veren lokantalar bulunuyor.
Teknelerin en çok ilgi gösterdikleri koylar arasında bulunan Löngöz de çadır kurup kamp yapmak için elverişlidir. Koydaki restoranda yaprak sarma, salata, patates tava, odun ateşinde balık ve soğuk meşrubat ısmarlayabilirsiniz.
Yediadalar’da ise kamp imkanı var ama burada yemek yeme imkanı yok. Eğer zamanıysa frenk incirinin tadına bakılabilir. Ayın Koyunda canlı balık, ızgara çeşitlerini denemeniz öneriliyor.
Bördübet Koyu’nda Amazon Kamping son durağınız. Ondan sonra ya aynı yoldan geri dönecek, ya da Marmaris-Datça yoluna çıkacaksınız.

Marmaris’e yaklaşık 8 km mesafede yer alan İçmeler, Marmaris’e yaklaşık 21 km mesafede yer alan Turunç popüler tatil beldelerindendir. Muhteşem doğal güzelliklerini barındıran Dalyan, Marmaris’e yaklaşık 16 km mesafede yer alan Kleopatra Adası ve Plajı, Marmaris’e yaklaşık 28 km mesafede yer alan Orhaniye beldesinde bulunan Kızkumu Plajı Marmaris tatilinde görmeniz gereken yerlerdendir. Müzeleri gezmek istiyorsanız Marmaris Müzesi, Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Müzesi; tarihi yerler gezmek istiyorsanız Marmaris Kalesi, Hafsa Sultan Kervansarayı, Sarıana Türbesi, İbrahim Ağa Camii, Büyük Çarşı (Bedesten), Taşhan ve Kemerli Köprüsü; kalacak bir yer arıyorsanız Amore Otel Marmaris, Elysium Otel, Grand Yazıcı Club Turban gibi oteller hizmetinize sunuluyor.

Marmaris, ilk olarak şimdi bulunduğu tepede ilk yerleşen Türkmenler tarafından, Bizans döneminde Mermer-şehri ismiyle kurulmuştur. Daha sonra Menteseoğulları egemenliği altına giren bu kent Mermeris adını almıştır. Bu dönemde ise Akdeniz ve Ege kıyılarının bereketi nedeniyle çekici bir bölge olan bu kent, Rodos ve Ege adalarına açılan önemli bir köprü durumundadır. Bu özellikleri nedeniyle tarih sahnesinde birçok medeniyetin hüküm sürdüğü bir yer haline gelmiştir.