Karne Hediyesi İstanbul Oyuncak Müzesi


İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze tarihi bir köşkte konumlanmıştır.

Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır. Örneğin, uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılmaktadır. Müzenin dekoru da bu düşünceyle sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil etmektedir.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin en önemli özelliklerinden birisi de aileyi bütün üyeleri ile kucaklamasıdır. Müze bu özelliği ile 3 kuşağın birarada vakit geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir mekandır. Dede/nine, baba/anne ve torun bir zaman makinasında çocukluklarına doğru yola çıkarken, birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkartırlar. Oyuncak müzesinin koridorları ‘’Bundan bende vardı!’’ cümlesi ile başlayan ve çocukluk hatıralarının anlatıldığı sesler ile çınlamaktadır.

Kadıköy’ün Göztepe semtinde yer alan müze uzun yıllar boyunca oluşan devasa bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Ünlü yazar Sunay Akın’ın tutkusu, yirmi yıldan uzun bir süre oyuncak toplamasına sebep olmuş. Yazar, dünya çapında kırktan fazla ülkede koleksiyonculardan, antikacılardan ve müzayedelerden çok sayıda oyuncak satın almış. Yıllar içinde topladığı oyuncakları bir oyuncak müzesi kurarak sergilemeye karar vermiş.

İstanbul Oyuncak Müzesi sadece eğlenceli anlar yaşatmakla kalmıyor, akılda kalıcı bir yöntemle öğretici bilgiler de sunuyor. Müzede Sanayi Devrimi ve Aya Yolculuk gibi önemli dönemler çocuklara göre eğlenceli bir şekilde, oyuncaklarla anlatılıyor. Bu ziyaretin unutulmaz bir karne hediyesi olacağını ve hem sizi hem de çocuğunuzu eğlenceli bir yolculuğa çıkaracağını düşünüyoruz.