Antik Side Şehri

side-antalya

images?q=tbn:ANd9GcT7-YYXKVaVN24zck2aLV37_I5uL78QGlArgGtlePkaMUaIE699 Antik Side Şehri

Antik Side Şehri

Antik dönemde Pamfilya’ nın en önemli liman kenti olan Side, Akdeniz bölgesinde yer alır ve Antalya’nın iline bağlıdır. Antalya iline 62 km mesafe uzaklıkta olup, haritada yakınında 5 km uzaklıkta Manavgat, 30 km uzaklıkta Serik, 40 km uzaklıkta İbradi (Aydınkent), 55 km uzaklıkta Gündoğmuş, 47 km uzaklıkta Akseki, 52 km uzaklıkta Aksu, 57 km uzaklıkta Muratpaşa ve 70 km uzaklıkta Derebucak bulunur.

Gezilecek yerler arasında Apollo Tapınağı, Side Anfi Tiyatrosu, Side Müzesi, Aspendos Köprüsü, Side Antik Kenti, Vespasianus Anıtı, Tyche Tapınağı bulunur. Side bölgesinde Kiss bar ve Lighthouse Club isimlerinde 2 adet bar ve kulüp bulunur. Hamamlar ve Türk hamamları arasında Sultan Hamam, Delphin Hamam, Demirhan Hamam, Ece Hamam, Prestige VİP Hamam bulunur. Active Nature Tours ile doğa ve vahşi yaşam turu yapabilir, Vertrau Reisen by Prestige Tourism ve Tourmania ile şehir turu yapabilirsiniz. Dream World Hill, Monachus Hotel & Spa, Dream Family Club gibi otellerde günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Bu kent, antik çağ coğrafyacılarından Strabon’a göre Kyme yani Nemrut Köy’ün bir kolonisidir. Bu kent VI. Yüzyılda tüm Pamfilya ile beraber Lidya egemenliğine girmiş, daha sonra Lidya’nın yıkılışından sonra Perslerin egemenliği altına girmiştir. Side, eski Side dilinde ‘nar’ anlamına gelmektedir, bu isim bereketi simgeleyen bir isimdir. Bu kent, o dönemlerde kendi adına üzerinde nar olan sikkeler bastırmıştır, bu sikkeler gümüştür ve üzerinde nar haricinde Athena ve tanrı Apollon’un da resimleri vardır.