ŞİRİNCE KÖYÜ, ŞİRİNCE DE GEZİLECEK YERLER

şirince

ŞİRİNCE

Şirince köyüne giriş
%25C5%259E%25C4%25B0R%25C4%25B0NCE.10 ŞİRİNCE KÖYÜ, ŞİRİNCE DE GEZİLECEK YERLER
Şirince yeşil ,doğası güzel

Festival

 Şirince ‘de her yıl 15Eylül – 15Ekim tarihleri arasında Bağbozumu , Kültür, Sanat ve Dostluk Festivali kutlanır. Festival nedeniyle yerli yabancı turistler yoğun ilgi gösterir. Şirince’ye gittiğiniz zaman  en sık karşılaşacağınız şarap evleridir. Satıcılardan size  şaraplarını tattırmak için ısrarcı davrananlar bile karşınıza çıkabilir. Burada şarapçılık önemli bir noktaya ulaşmış ,şarapları yörenin meyvelerinden yapılmış meyve şaraplarıdır . Yaban mersini, böğürtlen, çilek ,şeftali , elma , kavun ,nar, ayva ,ve karadut gibi.. Özellikle karadut şarabı tavsiye ediliyor.  Şirince’nin çevresi üzüm bağları ile dolu ve yıllardır herkes kendi şarabını üretir.
Hediyelik eşya satıcıları
     Yörenin kendine özgü el sanatları , dantelli dokuma kumaşlar , iğne oyalı yazmalar , ahşap ve seramik eşyalar , zeytin , zeytinyağı , sabunlar , biblolar gibi ürünleri bulmak mümkündür.
Şirince’nin çarşısı

ÇARŞI

Şirince ‘nin çarşısında  yanyana dizilmiş  tezgah ve dükkanlardan  yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz .Ağaçların arasında otantik havasını içinize çeke çeke gezmek ne hoştur.
      Şirince’de  bulunan St.John Kilisesi   , şu sıralar restorasyon çalışmalarından dolayı ziyaretçi alamıyor. Biz kapalı olduğu için burayı göremedik. Restorasyon çalışmalarının 2015 Aralık ayında bitmesi bekleniyor.Kilisenin hemen önünde dilek havuzu var ,bozuk parayı bu havuzdaki deliğin içine atabilirsen  dileğin kabul oluyormuş. Benim kızım  bu tür şeyleri  hiç kaçırmaz , hemen bozuk parasını havuzun içindeki deliğe sokmak için şansını denedi , fakat sonuç başarısız 🙂 başarmak zormuş gerçekten .
Şirince’de Restoran
         Şirince ‘de yemek yiyebileceğiniz bir çok restoran var.Yukarılara doğru çıktığınızda manzaralı restoranlar daha etkileyici oluyor .Yemeğinizi yerken şehri kuşbakışı izlemek ayrı bir güzel. Şirince’de yetişen otlardan yapılmış mezelerden yiyebilirsiniz ve gözleme , kabakçiçeği dolması , saç kavurma , çöp kebap da deneyebileceğiniz yiyecekler arasında . Ve tabiki buraya özgü meyve şaraplarının tadına bakmayı  da unutmamak lazım.
          Şirince ‘nin yakınında bulunan  görülmesi gereken tarihi yerler ; Selçuk Efes , Efes Sahili , Selçuk Müzesi , Meryem Ana Evi ,ve Yedi Uyuyanlar Mağarası ‘dır. Vakit bulursanız buralara da mutlaka gidin.