MERDİVENLİ YOKUŞ BALAT


MERDİVENLİ YOKUŞ BALAT


Balat, bir zamanlar Yahudi ve Rum nüfusun çoğunluk olarak yaşadığı İstanbul’un en ilgi çeken semtlerinden..Balat’ın  renkli sokaklarında gezerken özellikle Yahudi mimarisinin günümüze ulaşan eserleri nostalji ve fotoğraf meraklılarının vazgeçilmez mekanlarındandır. Arnavut kaldırımı sokaklara ve bu evlere  bakmaya ve resimlemeye doyamıyorsunuz. Burada cami,kilise ve

sinagoglar hep bir arada, kardeşlik ortamını en güzel yaşayabileceğiniz yerlerden.

balat-merdivenli-yokuş1-300x169 MERDİVENLİ YOKUŞ BALATBalat’ta gezebileceğiniz bir çok sokak buluyorsunuz. Her köşe başı ayrı bir sürpriz hazırlıyor. Özellikle Fener Rum Lisesinin (Kırmızı Mektep) bulunduğu Sancaktar Yokuşu, Fener Külhani Sokağı, Merdivenli Yokuş, Cıfıtçılar çarşısı gibi..

Balat sokaklarında gezerken renkli ve tarihi kapılar da güzel kareler oluşturur.

balat-merdivenli-yokuş1-300x169 MERDİVENLİ YOKUŞ BALAT

 

Balat’ın en renkli, belki de en çok aranan sokağıdır burası. Sıra sıra, renkli cumbaların gökyüzüne doğru merdiven misali çıktığı yokuşa özellikle hafta içi gidilmeli hafta sonu insan kalabalığının resmini çekersiniz ancak. Merdivenli  Yokuşun solundaki evler Unesco projesi kapsamında aslına uygun olarak yenilenmiş, özenle seçilmiş pastel renklerle boyanmıştır.

Merdivenli Yokuş Balat ziyaretinin vazgeçilmezlerindendir. Eline fotoğraf makinesini, telefonunu alan burada birkaç kare çekmeden gezisini bitirmez.