Newyork


NEW YORK

New York eyaletinin en büyük şehri olan New York City (NYC) ; uyumayan şehir  olarak bilinir.Her zaman canlı , ışıl ışıl , kalabalık , gürültülü ve oldukça  hareketlidir. Amerika ‘ ya ilk kez gidiyorsanız eğer ,  görülmesi gereken yerlerin başında  New York City gelir .İstanbul ‘da yaşayan biri için New York   kalabalık ve hareketliliği ile pek cazip gelmeyebilir. Tatil için daha sakin yerlere yönelmek istesekte New York  farklıdır .ABD ‘de New York kadar eğlenceli yer az bulunur.Burada ne ararsanız bulursunuz ; lüks oteller , olağanüstü müzeler , hareketli gece hayatı , büyüleyici bir tarih ve eşsiz yemek kültürü.

New York’ta oteller çok pahalı ve yine bütçenize göre değerlendirme yapmanız gerekiyor.Şehir merkezinde oteller çok daha pahalı fakat bu gittiğiniz döneme göre değişir , otelleri de internetten araştırmanız lazım. Genellikle otelayarlama.com gibi sitelere başvurmanızı tavsiye ederim..

Şehir merkezi Manhattan bölgesi oluyor ,bu bölgeye yakın olan oteller tercih edilmeli .Eğer  şehir merkezine yakın olmak sizin için önemli değilse ;  merkeze daha uzak daha uygun fiyata kalabileceğiniz alternatif bir çok otel seçeneğiniz de var tabiki.

Uçaktan indiniz ; havalimanından otele ulaşmak için havalimanı içinde metro var ya onu tercih edin veya otele rahat ulaşmak istiyorum derseniz biraz paranıza kıyıp taksi ile gidin ;Taksi için biraz sıra beklemeniz gerekiyor. Havalimanına indiğinizde taksiyi  cep telefonundan UBER aplikasyonu ile kendiniz de çağırabilirsiniz .Biz ulaşımımızı Uber ile sağladık ve rahat oldu , ödemesi otomatik olarak kredi kartınıza yansıyor.

New York’tayız artık , otelimize de yerleştik şimdi geldi sıra gezmeye . New York maceralarımızı anlatmaya başlayalım artık. New York’ a gelmeden önce mutlaka günü gününe nereyi ne zaman göreceğinizi önceden planlayın ki oraya gittiğinizde gereksiz yere boş vakit harcamayın. Biz de gitmeden önce planımızı yaparak gittik fakat çocuklu  olduğumuz için programımızda ufak tefek değişiklikler oldu tabiki. Otelimizi şehir merkezinde bulunan Homewood Suits ‘ten ayarladık .Otel şehir merkezine yakın olduğu için ulaşım daha çabuk ve rahat oldu. Birçok yere genellikle yürüyerek ulaşacağınız halde metro da mutlaka kullanılıyor. Metro kartlarını kaldığınız güne göre 3 günlük ,4 günlük, 7 günlük gibi satın alırsanız daha karlı olursunuz.

New York’lular Manhattan’dan “city” diye bahsederler ve adreslerde  “New York , New York”
Manhattan anlamına gelir. New York’ta zor bulabileceğiniz tek şey huzur ve sakinliktir. İlk başta herşey şaşırtıcıdır . Toplam 10.300 km uzunluğundaki sokaklar , 930 km kıyı şeridi , parkları ,taksileri otelleri ve restoranları yanısıra pek çok özelliği olduğunu göreceksiniz. Manhattan’ın kalbi Times Square ‘dır. Gösterişli iş merkezleri , oteller ,yenilenmiş Broadway salonları ,eğlence kompleksleri ve onbinlerce turist boy gösteriyor.

eyl%25C3%25BCl2016newyork-ocak2017%2B088 Newyork
Times Square
eyl%25C3%25BCl2016newyork-ocak2017%2B088 Newyork
Times Square ‘deki Red Stairs
eyl%25C3%25BCl2016newyork-ocak2017%2B088 Newyork
Manhattan

New York ‘ta nerelere gidilir kısaca özetlersek ;

Lower Manhattan ‘da  Ground Zero  , Battery Park , Özgürlük Heykeli ve Ellis Adası , Staten Island Feribotu ,Wall Street , Brooklyn Köprüsü , South Street Seaport

Midtown -Theater District     Times Square ve  42.Street

Central Midtown    Rockefeller Center

East Midtown      Museum of Modern Art , Grand Army Plaza , Grand Central , Chrysler Building , Birleşmiş Milletler

South Midtown     Empire State Building

Upper East Side -Museum Mile     Frick Collection , Whitney Museum of american Art , Metropolitan Museum of Art Guggenheim Museum

Central Park  

Harlem 

Diğer mahalleler de  ;   Lower East Side , Chinatown , Little Italy , Soho , Tribeca , Greenwich Village ,
East Village ve Chelsea .

eyl%25C3%25BCl2016newyork-ocak2017%2B088 Newyork
Times Square 10Eylül 2016

New York City , 5 bölümden oluşur bunlar ;  Staten Island , Brooklyn , Queens , Bronx ve
Manhattan’dır. En merkezi ve en güvenilir yeri Manhattan’dır. Genellikle de turistlerin en yoğun olduğu bölge burasıdır. New York’ta gezmek kolaydır , burada caddeleri ve sokakları çok düzenlidir. Avenue (bulvar) ve street (cadde) olarak numaralandırılmıştır. Mesela , Times Square Broadway’in 7 avenue ile 47.caddesinin kesiştiği yerdedir. 5.Avenue ‘da en şık en pahalı mağazalar bulunur. Tüm cadde ve sokakları ışıl ışıl rengarenk. Nereye bakarsanız bakın yüksek binalar , gökdelenler ve bunları süsleyen reklam panolarını görürsünüz , gezerken insan kalabalığından yürümekte zorlandığınız anlar bile olur.

5.Avenue üzerinde yer alan Rockfeller Center ‘a çıkıp New York manzarasını izleyebilirsiniz. Bu gözlem odasının adı Top of the Rock .  47.Street ‘ten 51.Street’e kadar 9 hektar alan kaplayan Rockfeller Center’ın yeri 1811 yılında çiftlik arazisi iken satın alınmış ve buranın büyük kısmı 1931 ile 1940 yılları arasında inşa edilmiş. Buraya hergün binlerce ofis çalışanları , ziyaretçiler  ve müşteriler gelmektedir. İçeriye giriş ücretli .Buranın  girişinin  de  dahil olduğu şehir kartları var (City Pass Card ) . Gittiğinizde bu kartlardan temin ederseniz  (bir kişi 100USD kadardı) müzeler olsun , daha birçok yere ücretsiz giriş yapabilir ve indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

eyl%25C3%25BCl2016newyork-ocak2017%2B088 Newyork
Ünlü altın yaldızlı Prometheus Heykeli ve  Noel ağacının kurulduğu meydan

Rockfeller Center ‘ın altında  dinlemek için mola verebileceğiniz  Maglonia Bakery adında bir yer var .Buraya girmek için  kapıda sıra olabilir . Muzlu pudingleri ve cupcake ‘leri  meşhur. Rockfeller Center’ın hemen önüne Noel zamanında dünyanın en büyük noel ağacı buraya kuruluyor ve buz pistinde de kayılıyor. Bu meydanın  dört bir tarafı bütün ülkelerin bayrakları ile çevrili. İster İstemez insanın gözü hemen kendi ülkesinin bayrağını arıyor . Diğer ülke bayraklarının arasında Türk bayrağımızı da gördük .

 

eyl%25C3%25BCl2016newyork-ocak2017%2B088 Newyork
Top of the Rock ‘dan manzara
eyl%25C3%25BCl2016newyork-ocak2017%2B088 Newyork
Top of the Rock’tan Empire State manzarası

Empire StateEmpire State ‘ de  aynı şekilde şehir manzarasını izlemek için çok güzel bir fırsat .Burası 5th.Avenue ile 34.Street’in köşesinde  yer alır. Şehir manzarasını doyasıya yaşamak istiyorsanız ; Empire State ile Rockfeller Center ‘ın ikisine de çıkabilirsiniz ,veya sadece birisine çıksanız da olur çünkü  ikisinde de benzer manzara ile karşılaşıyorsunuz .Eğer City pass card aldıysanız bu iki yer için ücretsiz giriş kartınız var. Hatta Rockfeller Center’a  hem gündüz manzarası için giriş kartınız var hem de gece manzarası için giriş kartınız var. Biz gece manzarası  ve gündüz manzarası için 2 defa gitmiştik.Şunu da hatırlatmak isterim  , yukarıya çıktığınız zaman giyinmek için yanınıza birşeyler alın çünkü havanın durumuna göre serin olabiliyor.

eyl%25C3%25BCl2016newyork-ocak2017%2B088 Newyork
Empire State

Empire State , 102 kat yüksekliktedir. 86.kattaki Gözlem Terası New York’un başdöndürücü manzarasını gözler önüne serer .Dış terastan Central Park da dahil olmak üzere Manhattan’ın büyük bölümünü seyredebilirsiniz. Biraz daha iyi bir manzara için 102.kattaki gözlem terasına  çıkabilirsiniz.
Empire State  , 60.000 ton çelik , 1860 basamak ve televizyon  anteniyle birlikte 431 metreyi bulan olağanüstü yüksekliktedir. 1931 ‘de açılan bu bina iki yılda tamamlanmış.

eyl%25C3%25BCl2016newyork-ocak2017%2B088 Newyork
Empire State’den manzaralar
eyl%25C3%25BCl2016newyork-ocak2017%2B088 Newyork
Empire State’den manzaralar