Otel seçerken….


Tüm gezginler, seyahat severler, tatilciler,
Yapmış olduğunuz veya yapacağınız otel rezervasyonları için umarız aşağıda paylaşacağımız bilgiler otel seçiminizde yardımcı olur, otel ayarlama sizin için her zaman en iyisini ister.

Bütün bir yıl boyu özlemle beklediniz ve tatil zamanı geldi, şimdi size tatilinizi geçirmek için otel araştırırken kriterlerinizin ne olması gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bazı ipuçları vermek istiyoruz.
Bir konaklama tesisinin sadece fiyatına bakarak karar vermenin, beraberinde bir çok sorunu da yanında kabul etmek anlamına geldiğini sakın aklımızdan çıkartmayalım, hani bazen deriz ya ne kadar ucuz bir yer evde kalsak daha fazla para harcarız diye, evet işte biz de tam bunu demek istedik. Öncelikle evinizdeki şöyle eli yüzü düzgün bir kahvaltı maliyetini bir düşünün ondan sonra bir tesisin genel giderlerini de (elektrik, su, havlu, çarşaf, yatak, yorgan, personel, kira, acente komisyonu, pos komisyonu, kdv, gelir vergisi, ssk, bahçe bakımı, havuz kimyasalları, çiçek, ağaç, mobilya, tabak, çanak, sabun, şampuan, terlik, ilaçlama, denetleme… vb) hesaba katarak bir düşünün ve aklınıza yatmayan bir tesise rezervasyon yaptırmayın!

Genel kabul gören kurallara göre konaklayacağınız tesisi seçerken öncelikle internet yorumlarını mutlaka kontrol ediniz, sakın bunu tanıdıklarına yazdırmışlardın demeyin iyi bir gezginseniz mutlaka ayırt edersiniz, dünya globalleşirken insanlar hiç gitmedikleri dilini bile bilmedikleri yerlerden böyle otel ve veya konalma imkanları buluyorlar, eş-dost ve arkadaş tavsiyeleri mutlaka önemlidir, ancak unutmayalım herkesin tatil anlayışı farklıdır, büyük otellerin müşteri profillerinin büyük bir bölümü (loyalty) sadık müşteri kitlesinden oluşmaktadır.

Bu arada nerede bedava kalırsa orayı ballandıra ballandıra yazan blogger tavsiyeleri de pek tabiiki bu arkadaş tavsiyesi kriterimize girmiyor.
İkinci önemli konu ise otelin oda sayısı ve kişi başına düşen yeşil alanlarının yeterliliği hakkında da bilgi sahibi olmaya özen göstermelisiniz, otel seçiminizi yaparken tatilinizi küçük bir butik otelde, nezih bir aile ortamında geçirmenin vereceği keyif ile çok kalabalık bir tesisten alacağınız keyif, hizmet kalitesi ve fiyat-fayda dengesini mukayese etmeniz de son derece önemlidir.

Şimdilik bu kadar tavsiye yeterli olur sanırım.

Devam edecek,

Herkese iyi tatiller dileriz… Otel Ayarlama