Alaçatı

www.otelayarlama.com

Ege Bölgesinde, İzmir İlinin Çeşme İlçesine bağlı Alaçatı Beldesi, İzmir’e (79km) – Çeşme’ye (7km) mesafededir. Çeşme –İzmir yolu üzerinde yarımadanın darlaşmış yerinde, Ilıca (Kuzey) ve Alaçatı Limanı (Güney) arasında, doğusunda Koca Dağın Batıya uzantısı olan bir sırt üzerinde kurulmuştur. Batıdan Ege Denizi ve Çeşme, Doğudan Uzunkuyu koruluğu ile Urla ilçesine sınırlıdır. Deniz seviyesinden yüksekliği 16m. yüzölçümü 55 km2′dir.

Batısında Çeşme’ye sınır Karadağ sönmüş bir yanardağ olup zengin termal kaynaklara sahiptir. Yörenin tarıma elverişli topraklarında özellikle zeytin, anason, soğan, enginar üretilmektedir. Ayrıca Alaçatı Türkiye’nin tek sakız ağacı bahçesine sahiptir. Yöre Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini taşımaktadır. Kışları yağışlı – ılıman, yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Alaçatı nüfusu da mevsime göre değişir. Kışlık nüfus 10.000 iken, yazlık nüfus 40–50 bini geçmektedir.

Dünyanın en beğenilen üç sörf merkezinden biri olma özelliğine sahip olan Alacati, 10 uluslararası sörf okulu ile bu alanda iddialı bir şekilde hizmet vermektedir.

Sörf yapılmaya çok uygun jeofiziksel konumu ile dünyanın dikkatini üzerinde toplayan Alaçatı, bir süredir “Dünya, Avrupa ve Türkiye Wind-Surf Şampiyonalarına’ da” ev sahipliği yapmaktadır. Başarıyla gerçekleşen bu organizasyonların ardından “Dünya Wind-Surf Şampiyonalarının” bundan sonraki organizasyonların da en kuvvetli adayıdır.

Sörf yapılmağa çok uygun denizi, yılın on bir ayı dinmeyen rüzgârı, (meltem) Alaçatı’yı sörf tutkunları için vazgeçilmez bir cazibe merkezi kılmaktadır. Sörf, sosyo-kültürel katkısının yanında, sosyo-ekonomik olarak da ülke ve belde turizmi için önemli bir kazanç kaynağıdır.

Alaçatı’da irili ufaklı birçok otel, butik otel ve pansiyon bulunmaktadır, hepsine en uygun ve en ideal fiyat ve ödeme seçenekleri ile Otel Ayarlama websitemizden ulaşabilirsiniz.