muhteşem manzaralar


Bin Renk Mavi
Köpük köpük yayılan dalgaları konforlu bir yelkenliyle aşacak mavi yolculuğa çıkmaya karar verirseniz, Marmaris sizin için en doğru adreslerden biri. 1950’li yıllarda Gökova Körfezi’nde başlayan mavi yolculuklar tümüyle denize, tarihe ve doğaya adanmış günler anlamına geliyor. Tercihinize göre günübirlik, hafta sonu ya da haftalık turlardan birine katılabiliyorsunuz. Dilediğiniz koyda yüzmek, güneşlenmek ve antik patikaların izini sürmek gibi imkânlar sizi bekleyecek. Sahil lokantalarında bolca zaman geçirip tazecik deniz ürünlerinin tadına bakmak da cabası… Ayrıca dileyenler Marmaris’te karadan mavi yolculuk da yapabiliyor ve otel ayarlama sayesinde ilçenin güneyine doğru uzanan Bozburun Yarımadası’nın kıyılarını birleştiren rota, otelleri ve plajlarıyla muhteşem manzaralar vaat ediyor.

Sakin Koylarda otel ayarlama
Marmaris – Datça yolunun 21. kilometresi Bozburun sapağını işaret ediyor. Birkaç kilometre ilerideki Orhaniye Koyu rengârenk teknelerin sığınağı. Dağların ortasında bir nazar boncuğu gibi ışıldayan koyun kıyısındaki Kızkumu, yarımadanın gözde plajlarından. Denize doğru uzanmış kumdan bir dili andıran plaj, kiremit kırmızısı rengiyle göze çarpıyor. Bir sonraki durağımız ise Selimiye. Burası da sırtını yeşil tepelere yaslamış küçük bir balıkçı köyü. 20 yıl önceye kadar sadece deniz yoluyla ulaşılabilen köyde, Alaçatı kalitesinde mekânlar peş peşe açılıyor. Az bulunan Akdeniz balıklarını özgün yöntemlerle hazırlayan restoranlar, mavi yolculukla gelen teknelerin de favorisi. Selimiye’den sonra uçurum kıyılarında ilerleyen heyecanlı yolun seyir keyfi yüksek. Rotamızın finalindeki Bozburun Koyu’nda muhteşem bir günbatımı manzarası bizi bekliyor. Güneş ağır ağır denize gömülürken Marmaris’e otel ayarlama ekibi olarak tekrar gelmeye söz veriyoruz.

Binicilik Kursu
Gökova Körfezi yakınlarında ormanlarla çevrili haralarda binicilik eğitimi almaya ne dersiniz? Birinci sınıf konaklama imkânı da sunan bu mekânlarda, orman içi parkurlarda at safari de yapılabiliyor. Bölgede hizmet veren milli binici H. Gökhun Çilingir, ders ücreti saatinin 45 TL’den başladığını söylüyor.

Kleopatra’nin Adasi
Gökova Körfezi’nin saklı hazinesi Sedir Adası, yeni yapılan ahşap yürüyüş platformuyla çok daha güzel. Antik Kadrae Kenti’nin kalıntılarıyla bezeli adanın küçük kumsalı, rivayetlere göre Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın gözdesiymiş.

Marmaris Pazarlar
Taze meyve ve sebze çeşitlerinin bolluğuyla dikkat çeken Marmaris pazarlarında yok yok: Kırma zeytin, köy peynirleri, turunç reçeli, şifalı otlar, bitki çayları ve daha neler neler… İlçede salı günleri Siteler’de, çarşamba İçmeler’de, perşembe ve pazar Marmaris’te, cumartesi ise Armutalan’da semt pazarı kuruluyor.

Rüzgârla Dans
Cittaslow yani “Sakin Şehir” Akyaka yakınlarındaki Akçapınar Plajı, Anadolu’nun en güzel kitesurf adreslerinden biri. Dünyanın dört bir yanından gelen kitesurf tutkunlarını buluşturan kumsalın denizi sığ, havası ise bol rüzgârlı.

Sığla Sabunu
Marmaris Çarşısı’nda satılan günlük yağı ve sabunu, yörede yetişen sığla ağacının özsuyu kullanılarak üretiliyor. Antik çağda güzellik ve sağlık iksiri olarak kullanılan yağın saç dökülmesinden mide rahatsızlıklarına kadar pek çok şikâyete deva olduğu biliniyor.